HEDİYE VE HASTA ZİYARETİ

(1/1)

Zeynebi Tenha:
Akraba, dost ve hasta ziyaretlerinde hediye götürülmesi tavsiye edilmiştir. Hediye makul olduğu müddetçe, muhabbet ve sevgi getirir. Hz. Ali (a.s) buyurdu: ‘Hediye, dostluk getirir.’

Özellikle, ziyaret ve yolculuktan sonra insanın ev halkına ve yakınlarına hediye getirmesi tavsiye edilmiştir. Mukaddes mekânların ziyaretinden dönüşte, o mübarek mekânların maneviyatını yansıtacak, mühür, tespih, seccade ve güzel koku gibi hediyeler getirilmesi daha uygundur.

Hediyeler içerisinde en önemli olanlarından birisi de kitaptır. İnsanın bilgilenmesine vesile olacak güzel bir kitap, en güzel hediyedir.

Hediyenin, pahalı ya da ucuz olması değil, manevi değeri önemlidir. Güzel zaman, an ve şahısların hatırlanmasına vesiledir.

Hz. Rasulullah (s.a.a) buyurdu: ‘İçinizden birisi yolculuğa çıktığında, eve dönerken, taş bile olsa, hediye getirsin.’

Elbette ki buradaki amaç, taş değil, maddi değeri fazla olmayan bir şey de olsa, eli boş gelinmemesidir.

Eli boş gidilmemesi tavsiye edilmiş olan ziyaretlerden biriside, hasta ziyaretidir. Küçük de olsa, götürülen hediye, hastanın sevinmesine vesile olmaktadır.

İmam Sadık’ın (a.s) kölelerinden birisi böyle anlatıyor: ‘Tanıdıklardan birisi hasta olmuştu. Bir gurup arkadaş ile birlikte o hastayı ziyarete gidiyorduk ki yolda İmam Sadık’la (a.s) karşılaştık. İmam (a.s) nereye gittiğimizi sordu. Bizde hasta ziyaretine gittiğimizi söyledik. İmam (a.s) durmamızı istediler ve durduk. Buyurdular: ‘Acaba yanınızda meyve, elma, armut ya da koku gibi bir şey götürüyor musunuz?’ Dedik: ‘Hayır hiçbir şeyimiz yok.’ İmam (a.s) buyurdu: ‘Bilmiyor musunuz? Hastanın yanına ne götürür iseniz sevinir, huzur bulmasına ve rahatlamasına neden olur.’

Hasta ziyaretine, aynı şehirde olsun ya da başka şehirde, tanıdık olsun ya da yabancı, akraba olsun ya da olmasın, gidilmesi tavsiye edilmiştir. Özellikle kimsesiz hastaları ziyaret çok önemlidir. Çok fazla sevabı olan ve Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olan ibadetlerden birisidir.

Kutsi hadiste vardır: ‘Kim bir mümini ziyaret ederse (hastalığından dolayı), beni ziyaret etmiş gibidir.’

Yine hadiste vardır: ‘Kıyamet günü, Allah âdemoğluna seslenir: ‘Hasta oldum, niye yanıma gelmedin?’ Kul der: ‘Rabbim sen evrenin ve cihanın rabbisin. Nasıl ziyaretine gelebilirim?’ Allah der: ‘Falan kulum hasta olmuştu ve sen onun ziyaretine gitmedin. Gitseydin beni onun yanında bulacağını bilmiyor muydun?’

Hasta ziyaretinin de kendisine has adabı vardır. Öncelikle hasta ziyareti Allah rızası için olmalıdır. Kuldan karşılık beklenmemelidir. ‘Hastalandığımda o gelmemişti, bende gitmem.’ dememelidir.

Hz. Rasulullah (s.a.a) buyurdu: ‘Sana ziyarete gelmeyenin ziyaretine git, sana hediye vermeyene hediye ver.’

Hasta ziyareti, olabildiğince kısa olmalıdır. Hastanın kendisi fazla kalınmasını isterse biraz daha oturmak daha iyidir.

Hastanın eli tutulmalı, ateşine ve nabzına bakılmalı, alnına el bırakılmalıdır.

Hasta için dua edilmeli ve hastadan da onlar için, dua etmesi istenilmelidir. Kabul olan dualardan birisi de hastanın edeceği duadır.

Hayırlı Cumalar.

NurTecellisi:
Selamun aleykum
Güzel bir konuya değinmişsiniz,Allah razı olsun.
Müminin mümin kardeşi üzerinde 7 hakkı vardır.Bunlardan biri de hastalandığında ziyaretine gitmesidir.
Ayrıca Elibeyt(a.s) sizinde değindiğiniz gibi hediyeleşmenin öneminden de bahsetmiş , dostluk ve muhabbeti artığına işaret etmişlerdir.
Sizede hayırlı cumalar.
iltiması dua

sumeyye_76:
Allah razı olsun

Nuhexan:
Evvela zeynebi tenha kardeşime çok teşekkür ediyorum,güzel bir konuya değinmişsiniz.
Hasta ziyareti çok önemlidir,hastaya çok iyi bir morel verilmiş olunuyor.
Ayrıca da hastaya değer vermiş olduğumuzu hissettiriyoruz.

Bunlardan sonra hediyeleşme.
Evet bu konuya da değineceyim ,hediyeleşme diyoruzda öyle hediyeleşmelere şahit oluyoruzki hiç o hediyeleri getirmeseler götürmeseler çok daha iyi olacak.Niyemi? Şöyleki,bir hediye götürüyorlar sonrada onun karşılığını bekliyorlar,mesela ben ona ne götürmüştüm o bana ne getirdi gibi karşılık beklemek çok yanlış bir davranıştır.

Hediye götürürken sonradanda ondan beklemek çok yanlıştır ,hiç o hediyeyi götürme ozaman,çünkü hediye değilki seninki ödünçtür.

Hele en kötüsüde mevzu bahis olundumu onu başkalarının yanında söylemek buda bir önceki örneğimizden daha kötüdür.
Bu gibi davranışları tasvip etmiyoruz tabikide ama yapanlarıda uyarmalıyız yanlış yapılıyor,yanlışın neresinden dönülürse kardır.
Allah bizlere insanlarımıza gerçek değerleri verebilen kullarından eylesin.

Navigasyon

[0] Mesajlar