Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama

64493 Mesaj 9872 Konu- Gönderen: 3539 Üye - Son üye: heydar_14
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kuran'da Hz.Ali nin ismi  (Okunma Sayısı 17982 defa)
şii-batıni
Yeni
*

« : Mart 08, 2009, 02:45:15 ÖS »

Hicr suresi 41. ayet :

qale haza siratun aleyye mustaqim
“Dedi ki:Bu bir yoldur bana doğru gelir sağlamdır.”

Yakup,EbuReca,İbni Sirin,Dahhak ve Mücehid bu ayeti ''Sıratun Aliyyun'' diye okurlardı.Bunu Mecme ul Beyan kitabındada Allame Tebersi açıkça ifade eder.
Elimizdeki mushafta ise ''Siratun Aleyye '' olarak geçer.

Hişam bin Hakem, İmam Caferi Sâdık aleyhisselam’dan rivayet eder ki o şöyle buyurdu:

“Haza siratu Aliyyin Mustaqim.”Bu Ali’nin yoludur ve sağlamdır.

------------------------------------

Meryem suresi 50. ayet :

Ve vehebna lehum min rahmetina veceelna lehum lisane sidqin Aliyyâ
“Onlara kendi rahmetimizden bahşettik ve onlara doğru dil olarak Ali’yi karar kıldık.”

Bu cümle Hz.İbrahim aleyhisselam’ın şu duasına icabet olarak Kur’an’da geçmektedir. “Allahım!Bana son insanlardan birini doğru dil olarak karar kıl.”
Masumların hadislerinin bir bölümü bu manayı açıkça belirtmiştir

-----------------------------------------------

Zuhruf suresi 4. ayet :

Ve innahu fi ummil kitabi ledeyna le Aliyyun Hakim
“Şüphesiz o ,kitabın özünde bizim yanımızda Ali’dir ve hikmet sahibidir.”

Rivayetlere göre adı geçen Ali, Hz.Ali'dir.İşte bazı kaynaklar:

Tevil ul âyat iz Zahire c1 sf 552 ve sonrası
Bihar ul Envar c 23 sf 210,c 24 sf 12 c 35 sf 372 ve 373 ve c 92 sf 229

Yukardaki 3 ayette açıkça Hz.Alinin ismi geçmektedir.

Hamd-u sena Allaha salat ve selam Hz.Muhammed ve onun yüce ehl-i beytine olsun .

YA ALİ MEDET !!!
mariye
Tam Üye

« Yanıtla #1 : Mart 08, 2009, 10:09:05 ÖS »

selam.

kuranı kerimde ehlibeyt ile ilgili özellikle hz. Ali hakkında  yüzlerce ayet vardır.fakat bir tanesinde bile hz.Alinin ismi geçmemektedir.

yukarıdaki ayetlerde ise geçen ali ismi âlâ kelimesinden türemekte ve " yüce " anlamıyla kullanılmaktadır.yani verilen bu üç ayet örneğinde geçen ali ismi ile hz. ALİ kasdedeilmemekle beraber " yüce " anlamıyla kullanılmaktadır.

Anlam olarak arapçada  ALİ :YÜCE   demektir.

vesselam
meryem06
Yeni
*

« Yanıtla #2 : Mart 08, 2009, 10:13:30 ÖS »

rabbim sevabınıza yazsın inşaallah
la feta illa ali la seyfe illa zülfikar
şii-batıni
Yeni
*

« Yanıtla #3 : Mart 08, 2009, 11:08:30 ÖS »

selam.

kuranı kerimde ehlibeyt ile ilgili özellikle hz. Ali hakkında  yüzlerce ayet vardır.fakat bir tanesinde bile hz.Alinin ismi geçmemektedir.

yukarıdaki ayetlerde ise geçen ali ismi âlâ kelimesinden türemekte ve " yüce " anlamıyla kullanılmaktadır.yani verilen bu üç ayet örneğinde geçen ali ismi ile hz. ALİ kasdedeilmemekle beraber " yüce " anlamıyla kullanılmaktadır.

Anlam olarak arapçada  ALİ :YÜCE   demektir.

vesselam

Ali: yüce demektir doğru ancak
Burda sıfatmı yoksa isim mi olduğunu nerden bileceğiz.Tabiki hadislerle ve hadislerde yukarda örneğide var  kastın Hz.Ali olduğunu söylüyor.
Peki sizin deliliniz nedir yüce anlamında kullanıldığına dair ?

YA ALİ MEDET !!!
Ebulfez TURAN
Tam Üye

Site
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2009, 10:58:34 ÖÖ »

Sayın Mariye,
Yukarıda örnek verilen üç-beş ayette mi Hz.Ali kastedilmemekte, yoksa Kuran'ı Kerim'in hiç bir ayetinde mi?
mariye
Tam Üye

« Yanıtla #5 : Mart 09, 2009, 04:53:19 ÖS »

s.a
 yukarıdaki ayetlerde geçen ali ismi ile hz.Ali kasdedilmemekte.
 fakat kuranı kerimde yüzlerce hz.Ali ve ehlibeyt ile ilgili ayetler vardır.

kuran da  hz Alinin ismi geçmemektedir fakat onun için inen ayetler çoktur.ben sadece bu ayetlerdeki geçen ali kelimesi ile kasdedilenin hz.Ali olmadığını söylüyorum.
vesselam.
Ebulfez TURAN
Tam Üye

Site
« Yanıtla #6 : Mart 09, 2009, 06:07:04 ÖS »

Aleyküm selam. Hz.Ali ile ilgili Kuran'da çok ayet var ama, bu ayetlerde kendisinin ismi açıkça ifade edilmemiş demek istiyorsunuz sanırım.
mariye
Tam Üye

« Yanıtla #7 : Mart 09, 2009, 06:55:22 ÖS »

s.a

ismi açıkça ifade edilmemiş değil ; bu ayetlerde geçen ali , "yüce" anlamıyla kullanılmıştır.yani her ali ile hz.ali kasdedilmemiştir.alinin anlamı yücedir ve bu ayetlerdede o anlamda kullanımış ve hz.Ali kastedilmemiştir.
Ebulfez TURAN
Tam Üye

Site
« Yanıtla #8 : Mart 09, 2009, 07:05:14 ÖS »

Aleyküm selam. Aslına bakarsanız, yanılmıyorsam şayet, şimdiye dek açık bir şekilde isminin geçtiği bir ayet de görmedim. Evet bir çok ayet kendisi hakkında nazil olmuştur ama, bu ayetlerde bile açıkça Hz.Ali'nin ismi geçmemektedir. Şayet açıkça isminin geçtiği bir ayet biliyorsanız, bizimle paylaşırsanız bahtiyar olacağız.
Bir örnek, Hicret gecesi kendisi hakkında nazil olan ayet:
Peygamberimiz Allah'ın emriyle Medine'ye göç etmeden önce Hz.Ali'yi çağırarak kendi yatağına yatmasını buyurdu. Ve Hz.Ali de Resulullah'ın yatağına yattı. Ve bu olaydan sonra Bakara Suresi'nin 207.ayeti Resulullah'a nazil oldu.Ayet şöyledir:İnsanlardan öylesi vardır ki, canını Allah’ın hoşnutluğunu elde etmek için satar. Allah kullarına karşı Rauf’tur, çok merhametlidir.Burada Hz.Ali kastedilmektedir ama, ismi açıkça vurgulanmamaktadır. Peki neden? Gülümseme

mariye
Tam Üye

« Yanıtla #9 : Mart 09, 2009, 07:38:38 ÖS »

selam.
aziz kardeşim seninde arzettiğin gibi kuran ehlibeyt ile ilgili ayetlerle kaynamakta fakat yaradanımız insanları her aşamada sınamakta ve  ehlibeytten herhangi bir imamın isminin  geçmemeside allahın bir sınamasıdır.çünkü yine bir eyette buyuruyorki yaradanımız , "insanlar denenmeden sınanmadan iman ettik demeleriyle yetineceklerinimi sanıyorlar."

bu  yüzde kuranda ehlibeytinde isimlerinin geçmemesi allahın insanlara karşı bir sınamasıdır.

allah bizleri gerçekleri görenlerden eylesin
şii-batıni
Yeni
*

« Yanıtla #10 : Mart 09, 2009, 08:42:34 ÖS »

selam.
aziz kardeşim seninde arzettiğin gibi kuran ehlibeyt ile ilgili ayetlerle kaynamakta fakat yaradanımız insanları her aşamada sınamakta ve  ehlibeytten herhangi bir imamın isminin  geçmemeside allahın bir sınamasıdır.çünkü yine bir eyette buyuruyorki yaradanımız , "insanlar denenmeden sınanmadan iman ettik demeleriyle yetineceklerinimi sanıyorlar."

bu  yüzde kuranda ehlibeytinde isimlerinin geçmemesi allahın insanlara karşı bir sınamasıdır.

allah bizleri gerçekleri görenlerden eylesin

Kavmin imamının Allahın kitabında belirlenmemesi nasıl sınav olabilir ?

El-Kafide ki bir hadiste İmam cafer efendimizin :
soyumuzdan olan el-kaim gelince size kuranıda getirecektir.O zaman bizim isimlerimizi göreceksiniz diyor.
Eldeki kuran olduğu gibi gelmedi günümüze heleki üzerindeki noktalama işaretlerini Yanlış hatırlamıyorsam haccac-ı zalim eklemişti.Bu noktalama işaretleriyle ve diğer tahriflerle Hz.Ali nin ismini kurandan çıkarmış ayetlere farklı anlamlar yüklemiş olamazmı ?
Bir çok hadiste geçen ayetler kuranda eksik geçiyor.Ve bu hadisler en güvenilir hadis kitaplarında vardır.

YA ALİ MEDET !!!
mariye
Tam Üye

« Yanıtla #11 : Mart 09, 2009, 09:07:12 ÖS »

değerli kardeşim ; kuran allahın kitabıdır ve kimin isminin geçeceğine de o karar verir. bu kuran hz.muhammede inmiş olmasına rağmen onun bile ismi on defadan az geçmektedir.hz.ali nin ismi ve diğer ehlibeyt imamlarının da isminin geçmemesi ise bir sınamadan ibarettir.

sen  diyorsun ki elimizdeki kuran değiştirilmiş yada tahrip edilmiş yada günümüze gelene kadar değişmiş olamazmı.OLAMAZ.çünkü yine bize yaradanımız buyurmaktaki " bu kuranı ben indirdim ben koruyacağım." bu demektirki kuranın bir herekesi bile kıyamete kadar değiştirilemez , kimse buna cesaret edemez ve ettiysede belasını allahtan bulmuştur.

gelelim el kafiden naklettiğin hadise ; o kitaptaki hadislerin bir çoğu sahih olmamakla beraber ; ehlibeytin bir hadisini sana hatırlatmakta yarar görmekteyim

buyuruyorlarki ; bizim sözlerimiz size ulaştığında o sözlere bakın ve kuranın ayetleriyle çelişiyorsa bizim sözlerimizi duvara çırpın.

yani senin " bir çok hadiste geçen ayetler kuranda eksik geçiyor" , demen bir kere yanlış bir mantıktır.bana kastettiğin o ayetlerden bir tane örnek verebilirmisin , hadislerde olupta kuranda olmayan.

ve şunuda unutmaki imami zaman bütün peygamberlerin ve bütün imamların vasisidir. ve hepsinin emanetleri imami zamandadır.kuranı ilk kitap halinde toplayan hz.Alidir ve imami zamanda olan kitap ise imam Alinin yazmış olduğu (kitap haline getirmiş olduğu) kitaptır ve o kitabın şimdiki kurandan hiçbir farkı yoktur , olamaz. delilim ise allahın " bu kuranı ben gönderdim ve ben koruyacağım " ayetidir.

çok yanlış görüşlere sahip olmakla beraber bu gibi düşünceler ehlibeyt mektebine zarar vermektedir.

emin ol sana şuan çok kzımış bir durumdayım , böyle inançlara sahip olduğun için.ne diyim allah ıslah eylesin.

Ebulfez TURAN
Tam Üye

Site
« Yanıtla #12 : Mart 09, 2009, 10:03:22 ÖS »

Kuran'ın değiştirilmesi ve tahrif edilmesi... Bundan Allah'a sığınırız!
Mantık olarak Kuran'ı Kerim'in değiştirildiğini, tahrif edildiğini düşünüyorsanız, İslam dininin de hak olmadığını düşünüyor olmanız gerekir. Ve oturup tekrar bir din ve Peygamberin gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Tıpkı semavi dinler ve onların tahrife uğrayan kitapları gibi. Oysa ki Yüce Allah Maide Suresi 3.ayette şöyle buyurmaktadır: "Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim". Ve yine Mariye kerdeşimizin de dediği gibi, Yüce Allah Hicr Suresi 9.ayette şöyle buyurmaktadır: Şüphesiz o zikri (Kuran'ı) biz indirdik. Onun koruyucusu da elbette biziz.

Sevgili arkadaşlar, olaylar, fikirler ve düşünceler karşısında hiddetlenip yanlış sözler sarfetmeyin.Her ne kadar batıl düşünceler olsa da... Hz.Ali efendimizin buyurduğu gibi; hiddetini bir su gibi iç,sonu bakımından ondan tatlı bir yudum su bulamazsın.
şii-batıni
Yeni
*

« Yanıtla #13 : Mart 09, 2009, 10:46:10 ÖS »

Kuranın tahrif olmadığına dair tek deliliniz Yine kurandaki ayettirki zaten üzerinde tartıştığımız bişeyden delil getirilmesi ne kadar mantıklı ?

Alın bu da yuhanna incilinden bi bölüm :

O gün gelmeden olacaklar olmadan kutsal sözlerden bir harf bile değişmeyecektir.

Buna ne cevap vereceksiniz?

Kısaca sizin deliliniz böylece çürümüş olur zaten delil bile sayılmaz.

Hadise gelince farkındamısınız bilmiyorum ama Şeyh kuleyni nin el- KAfisi  şu an en güvenilir hadis kitabıdır.İçinde kuranın tahrif olduğuna dair bir çok hadis vardır.Sadece kuleyni de değil et-Tabersi şia alimlerindendir kısa adıyla faslul hitap kuranın tahrifini kanıtlamak için yazılmıştır ve içinde imamlarımızın hadisleri vardır.Aynı şekilde biharul envarda da bi hadis görmüştüm bu konuyla ilgili.

Diyorsunuzki Eldeki kuran Hz.Ali nin topladığı kuranla aynı.Madem aynı ebubekirle ömer neden kabul etmedi bunu ? hadi etmedi diyelim sonra gerçekten aynı kuranımı topladı bu kafirler ? Peygamberin sakalına kadar herşey saklanırken onun zamanında taşlara derilere yazılan ayetlerden neden bir  tane bile yok ? neden kuran her toplanışında bi önceki mushaf yok edilmiş ?

hiç bunları sordunuzmu kendinize ?

Benim kuranın tahrifine dair bunların dışındada birçok delilim var ya sizin ?
Bir tane bile yok yani siz asılsız söz söylüyorsunuz.Kuranda Lanet olsun asılsız söz söyleyene demiyormu?

Sevgili davacı seni tanımıyorum ama şii olduğunu tahmin ettiğim için sana yanlış bişey söylemiyeceğim.Çünkü ben bir şii ye hakaret etmekten Allaha sığınırım eğer bunu yaparsam imamlarımın yüzüne bakamam.Umarım Allah seni doğru yola iletir.

YA ALİ MEDET !!!
mariye
Tam Üye

« Yanıtla #14 : Mart 09, 2009, 11:18:26 ÖS »

bu sana ve  son sözümdür şii batini.öncelikle davacı kardeşimize demişsinki şiii olduğum için sana bişey demiyeceğim.ona bişey demezken beni kuranın ayetiyle lanetledin.ama sen o kuranın tahfif edildiğine inanmıyormmuydun. ordan bana neden ayetle taş atıyorsun.inanmadığın bir kitapla.

dünyada en zor iş  cahillere söz smylemektir.senin şii olduğuna inanmıyorum.her önüne gelen şii olamaz , hele senin gibiler asla olamaz.bunu canım hakaret etmek istedide o yüzden söylüyor değilim.sen sadece sapkın mantığınla şii olamazsın.
bir şii , imamların mektebine bu denli sapkın bir mantıkla zarar veremez veren şii değildir.

incilden bana birşeyler söylemeye çalıştın ama battın.çünkü incil benim için geçerli din değildir.ve ayetleri beni bağlamaz.ben ordaki ayetleri kendime yol ve kılavuz olarak görmem benim kuranım bana yeter.ayrıca orjinal incilden şuana kadar bir ayet okumuş değilim ve şuan varolan incilin ise asıl incil olduğuna inanmıyorum.
tek inandığım ehlibeyt mektebi senin ve senin mantığına sahip olanların elinden yıllardır çekti ve çekiyor olduğudur.

ben tekrar inandığım ve tahrip edilmediğine inandığım kuranın tekrar şu ayetini hatırlatıyorum ki ; "bu kitabı biz indirdik ve biz koruyacağız"

ayrıca sen kendince çok ilme sahipsin heralde seni bu ayet hakkında düşünmeye davet ediyorum.

allah seni ıslah etsin.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: